Emisja głosu i jej trening

Zachowanie świeżości głosu, prawidłowego toru oddechowego oraz melodii słowa i zdań jest kluczowe dla większości z nas. Trening emisji głosu to nieodłączny element terapii logopedycznej, pomagający poprawić nie tylko brzmienie głosu, ale także jego funkcjonalność w codziennym życiu.

Dzięki studiom na Wrocławskiej Akademii Muzycznej na wydziale Edukacji Muzycznej zdobyłam solidny warsztat pracy z głosem. Emisja głosu, ściśle związana z terapią mowy, to mój szczególny obszar zainteresowań.

Podczas treningu emisji głosu skupiamy się na kilku kluczowych aspektach:

  • Mówienie „na maskę” – to technika, która pomaga w wyraźniejszej artykulacji i wzmacnianiu dźwięku, bez nadmiernego obciążania strun głosowych.
  • Praca przeponą – prawidłowe oddychanie jest fundamentem nie tylko śpiewu, ale i mowy. Nauka pracy z przeponą pozwala na lepszą kontrolę nad głosem i jego stabilnością.
  • Nawilżanie fałd głosowych – aby głos brzmiał naturalnie i zdrowo, ważne jest, by fałdy głosowe były odpowiednio nawilżone. Zapobiega to zmęczeniu głosu i poprawia jego jakość.

Taki trening emisji głosu pomaga nie tylko osobom z zaburzeniami mowy, ale także tym, które chcą poprawić brzmienie swojego głosu na co dzień, np. nauczycielom, prezenterom radiowym czy osobom pracującym w obsłudze klienta. Dzięki odpowiednim technikom głos będzie w stanie wyrazić wszystko, co pomyśli głowa 😊

Scroll to Top